SCF10000
Banner
productimage
SCF10000
DIODE GP 10KV 500MA AXIAL
Manufacturer: Semtech Corporation
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Semtech Corporation's SCF10000 is a general-purpose diode with a maximum DC reverse voltage of 10000 V and an average rectified current of 500mA. This through-hole component features an axial package and a reverse leakage of 1 µA at its rated reverse voltage. The SCF10000 has a forward voltage of 11.5 V at 500mA and a reverse recovery time of 150 ns, classifying it as a fast recovery diode. Its operating junction temperature range is -55°C to 150°C. This component is suitable for applications requiring high voltage rectification, such as power supplies and industrial equipment.
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150 ns
TechnologyStandard
Capacitance @ Vr, F-
Current - Average Rectified (Io)500mA
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)10000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If11.5 V @ 500 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 10000 V