RB520G-30T2R
Banner
productimage
RB520G-30T2R
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA VMD2
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Rohm Semiconductor RB520G-30T2R is a Schottky barrier diode with a 30V reverse voltage rating and 100mA forward current. This device features a low forward voltage of 450mV at 10mA and a reverse leakage current of 500nA at 10V. The RB520G-30T2R is housed in a VMD2 (SOD-723) surface mount package and operates up to a maximum junction temperature of 125°C. It is supplied on tape and reel for high-volume manufacturing. Applications include power management, signal rectification, and reverse voltage protection in consumer electronics, industrial automation, and telecommunications equipment.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSOD-723
Mounting TypeSurface Mount
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F-
Current - Average Rectified (Io)100mA
Supplier Device PackageVMD2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr500 nA @ 10 V