BCX56-16T100
Banner
productimage
BCX56-16T100
TRANS NPN 80V 1A MPT3
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Categories: Single Bipolar Transistors
Quality Control: Learn More
Rohm Semiconductor's BCX56-16T100 is an NPN bipolar junction transistor designed for surface mount applications. This component offers a collector-emitter breakdown voltage of 80V and a continuous collector current capability of 1A. It features a high DC current gain (hFE) of 100 minimum at 150mA and 2V, and a transition frequency of 100MHz. The device dissipates a maximum power of 2W and is supplied in the MPT3 package, presented on tape and reel for automated assembly. The Vce saturation voltage is specified at 500mV maximum for an Ic of 500mA with a base current of 50mA. This transistor finds application in various industrial and consumer electronics, including power management and general-purpose amplification circuits.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-243AA
Mounting TypeSurface Mount
Transistor TypeNPN
Operating Temperature-
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 150mA, 2V
Frequency - Transition100MHz
Supplier Device PackageMPT3
Current - Collector (Ic) (Max)1 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)80 V
Power - Max2 W