X9C103SIZ
Banner
productimage
X9C103SIZ
IC DGTL POT 10KOHM 100TAP 8SOIC
Manufacturer: Renesas Electronics Corporation
Categories: Digital Potentiometers
Quality Control: Learn More
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC
Additional Information
Technical Details:
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Features-
PackagingTube
Package / Case8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Memory TypeNon-Volatile
InterfaceUp/Down (U/D, INC, CS)
ConfigurationPotentiometer
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Number of Taps100
Voltage - Supply5V
TaperLinear
Supplier Device Package8-SOIC
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Temperature Coefficient (Typ)±300ppm/°C