SMBJ12AONT3
Banner
productimage
SMBJ12AONT3
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Manufacturer: onsemi
Categories: TVS Diodes
Quality Control: Learn More
The onsemi SMBJ Series TVS Diode, part number SMBJ12AONT3, offers robust transient voltage suppression. This 12V standoff voltage device features a 13.2V minimum breakdown voltage and a 19.9V maximum clamping voltage at 30.2A (8/20µs). Rated for 600W peak pulse power, it utilizes a DO-214AA (SMB) surface mount package and is supplied on tape and reel. Operating across a wide temperature range of -65°C to 150°C (TJ), this unidirectional diode is suitable for general-purpose applications in industrial automation, consumer electronics, and automotive systems.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseDO-214AA, SMB
Mounting TypeSurface Mount
TypeZener
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A (8/20µs)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Supplier Device PackageSMB
Unidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)13.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Power - Peak Pulse600W