1.5SMC62AT3
Banner
productimage
1.5SMC62AT3
TVS DIODE 53VWM 85VC SMC
Quality Control: Learn More
The onsemi 1-5SMC62AT3 is a Transient Voltage Suppressor (TVS) diode designed for robust protection in general-purpose applications. This SMC package component offers a reverse standoff voltage of 53V and a breakdown voltage of 58.9V minimum. It features a 17.7A peak pulse current (Ipp) handling capability with a maximum clamping voltage of 85V at this current. The device provides 1500W (1.5kW) of peak pulse power dissipation. Operating across a wide temperature range of -65°C to 150°C (TJ), it is supplied in Tape & Reel (TR) packaging. The 1-5SMC62AT3 is suitable for applications requiring protection against voltage transients.
TypeZener
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.7A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Supplier Device PackageSMC
Unidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)