1.5SMC24AT3
Banner
productimage
1.5SMC24AT3
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMC
Quality Control: Learn More
The onsemi 1-5SMC24AT3 is a unidirectional Surface Mount Transient Voltage Suppressor (TVS) diode in the SMC (DO-214AB) package. Designed for robust circuit protection, this component offers a reverse standoff voltage of 20.5V and a breakdown voltage of a minimum of 22.8V. It features a peak pulse current handling capability of 45A (10/1000µs) and a clamping voltage of 33.2V at this peak current, providing 1500W (1.5kW) of peak pulse power dissipation. The operating temperature range is -65°C to 150°C. This TVS diode finds application in general-purpose protection schemes across various industries requiring overvoltage mitigation. The device is supplied in Tape & Reel (TR) packaging.
TypeZener
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Supplier Device PackageSMC
Unidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)