SBAS40LT3G
Banner
productimage
SBAS40LT3G
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3
Manufacturer: onsemi
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting TypeSurface Mount
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F5pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)120mA
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
GradeAutomotive
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 40 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 25 V