MC78M18CDTRK
Banner
productimage
MC78M18CDTRK
IC REG LINEAR 18V 500MA DPAK
Manufacturer: onsemi
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
The onsemi MC78M18CDTRK is a positive fixed 18V linear voltage regulator with a 500mA output current capability. This component features over-temperature and short-circuit protection. Designed for surface mount applications, it is supplied in a TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 package on tape and reel. The device operates within a temperature range of 0°C to 125°C and accepts an input voltage up to 35V. Its power supply ripple rejection (PSRR) is rated at 70dB at 120Hz. This regulator is commonly utilized in industrial and consumer electronics applications requiring stable voltage regulation.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output500mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Voltage - Input (Max)35V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageDPAK
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)18V
Control Features-
PSRR70dB (120Hz)