G2R-2-DC12
Banner
productimage
G2R-2-DC12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Categories: Power Relays, Over 2 Amps
Quality Control: Learn More
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Additional Information
Technical Details:
Features-
PackagingTray
Mounting TypeThrough Hole
Coil Voltage12VDC
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Termination StylePC Pin
Approval AgencyCSA, TUV, UR, VDE
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Current43.6 mA
Coil TypeNon Latching
Seal RatingSealed - Flux Protection
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5 A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Must Release Voltage1.8 VDC
Must Operate Voltage8.4 VDC
Operate Time15 ms
Release Time5 ms
Grade-
Coil Insulation-
Qualification-
Load - Max Switching1900VA, 625W