MY4N-J AC110/120
Banner
productimage
MY4N-J AC110/120
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 120V
Manufacturer: Omron Automation and Safety
Categories: Power Relays, Over 2 Amps
Quality Control: Learn More
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Additional Information
Technical Details:
Features-
PackagingBulk
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage120VAC
Operating Temperature-55°C ~ 60°C
Termination StylePlug In
Approval AgencyCE, CSA, UR, VDE
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Current27.1 mA
Coil TypeNon Latching
Seal Rating-
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3 A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Must Release Voltage36 VAC
Must Operate Voltage96 VAC
Operate Time20 ms
Release Time20 ms
Grade-
Coil Insulation-
Qualification-
Load - Max Switching750VA, 375W