MY2 AC100/110 (S)
Banner
productimage
MY2 AC100/110 (S)
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Manufacturer: Omron Automation and Safety
Categories: Power Relays, Over 2 Amps
Quality Control: Learn More
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VAC Coil Socketable
Additional Information
Technical Details:
Features-
PackagingBulk
Mounting TypeSocketable
Coil Voltage110VAC
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Termination StylePlug In
Approval AgencyCE, CSA, UR, VDE
Relay TypeGeneral Purpose
Coil Current29.3 mA
Coil TypeNon Latching
Seal Rating-
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5 A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Must Release Voltage33 VAC
Must Operate Voltage88 VAC
Operate Time20 ms
Release Time20 ms
Grade-
Coil Insulation-
Qualification-
Load - Max Switching1250VA, 625W