MRF101BN
Banner
productimage
MRF101BN
RF MOSFET LDMOS 50V TO220-3
Manufacturer: NXP USA Inc.
Categories: RF FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 21.1dB 115W TO-220-3
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-220-3
Current Rating (Amps)10µA
Frequency1.8MHz ~ 250MHz
Power - Output115W
Gain21.1dB
TechnologyLDMOS
Noise Figure-
Supplier Device PackageTO-220-3
Voltage - Rated133 V
Voltage - Test50 V
Current - Test100 mA