SPC5633MF2MLQ60
Banner
productimage
SPC5633MF2MLQ60
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Manufacturer: NXP USA Inc.
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
e200z3 MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 60MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTray
Package / Case144-LQFP
Mounting TypeSurface Mount
Speed60MHz
Program Memory Size1MB (1M x 8)
RAM Size64K x 8
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processore200z3
Data ConvertersA/D 32x12b
Core Size32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5V ~ 5.25V