PCB80C552-5-30H-T
Banner
productimage
PCB80C552-5-30H-T
Microcontroller, 8-Bit, 30MHz, CMOS, PQFP80
Quality Control: Learn More
NXP Semiconductors PCB80C552 series microcontroller, part number PCB80C552-5-30H-T, is an 8-bit CMOS device operating at a maximum clock frequency of 30MHz. This PQFP80 packaged component features 48 general-purpose I/O lines, three timers, and two serial I/O ports, including an I2C serial bus interface. It supports an address bus width of 16 bits and an external data bus width of 8 bits. The device integrates an Analog-to-Digital Converter (ADC) and offers Pulse Width Modulation (PWM) capabilities. Designed for surface mounting with a gull-wing terminal form, it operates within a supply voltage range of 4.5V to 5.5V. This microcontroller is suitable for applications in industrial automation, consumer electronics, and automotive systems.