PCB80C552-5-24H-T
Banner
productimage
PCB80C552-5-24H-T
Microcontroller, 8-Bit, 24MHz, CMOS, PQFP80
Manufacturer: NXP Semiconductors
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
NXP Semiconductors PCB80C552-5-24H-T is an 8-bit microcontroller operating at a maximum clock frequency of 24MHz. This CMOS device features 48 programmable I/O lines and includes a 16-bit address bus with an 8-bit external data bus width. The microcontroller integrates three timers, two serial I/O ports, and supports an I2C serial bus interface. It offers low-power modes and includes PWM channels and ADC channels. Designed for surface mounting, it comes in an 80-terminal PQFP package with a 0.80mm terminal pitch. Operating within a supply voltage range of 4.5V to 5.5V, this component is suitable for applications in industrial control and consumer electronics.