PCB80C552-5-16WP-T
Banner
productimage
PCB80C552-5-16WP-T
Microcontroller, 8-Bit, 16MHz, CMOS, PQCC68
Quality Control: Learn More
NXP Semiconductors PCB80C552-5-16WP-T is an 8-bit CMOS microcontroller operating at a maximum clock frequency of 16MHz. This component features 48 general-purpose I/O lines, a 16-bit address bus, and an 8-bit external data bus. It includes three timers, two external interrupts, and two serial I/O interfaces, one of which supports an I2C serial bus. The microcontroller integrates analog-to-digital conversion (ADC) capabilities and Pulse Width Modulation (PWM) output. Designed for surface mounting, it is housed in a 68-terminal PQCCJ package. The PCB80C552-5-16WP-T offers low-power modes and is suitable for applications in industrial automation, consumer electronics, and automotive systems. It operates within a supply voltage range of 4.0V to 6.0V and has an operating temperature range of 0°C to 70°C.