PCB80C31BH4-24WP
Banner
productimage
PCB80C31BH4-24WP
Microcontroller, 8-Bit, 24MHz, CMOS, PQCC44
Quality Control: Learn More
NXP Semiconductors PCB80C31BH4-24WP is an 8-bit microcontroller from the PCB80C31 series, operating at a maximum clock frequency of 24MHz. This CMOS component features a 16-bit address bus width and an 8-bit external data bus width, supporting 32 I/O lines. It includes a Boolean processor and two timers, with a low-power mode capability. The device offers 2 external interrupts and 1 serial I/O port. Packaged in a 44-terminal PQCC (JESD-30 Code S-PQCC-J44), it operates within a temperature range of 0°C to 70°C and supports supply voltages from 4.0V to 6.0V. This microcontroller finds application in industrial automation and consumer electronics.