PCB80C31BH3-16H
Banner
productimage
PCB80C31BH3-16H
Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, PQFP44
Quality Control: Learn More
NXP Semiconductors PCB80C31BH3-16H is an 8-bit microcontroller featuring the 8051 CPU family. This CMOS device operates at a maximum clock frequency of 16MHz and is housed in a 44-terminal PQFP package. It offers 128 bytes of on-chip data RAM and supports an 8-bit external data bus. The microcontroller includes two timers and one serial I/O port, with 32 programmable I/O lines available. Low-power modes are supported, and it operates within a supply voltage range of 4.0V to 6.0V. This component is suitable for applications in industrial automation and consumer electronics.