PCB80C31BH2-12WP
Banner
productimage
PCB80C31BH2-12WP
Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, PQCC44
Quality Control: Learn More
NXP Semiconductors presents the PCB80C31BH2-12WP, an 8-bit CMOS microcontroller from the PCB80C31 series. This surface-mount component operates at a maximum clock frequency of 12MHz and features a 16-bit address bus width and an 8-bit external data bus width. It offers 32 general-purpose I/O lines, two timers, and one serial I/O port, along with two external interrupt inputs. The device supports low-power modes and includes a Boolean Processor. Packaged in a 44-terminal PQCC (JESD-30 Code S-PQCC-J44), it has a supply voltage range of 4.0V to 6.0V. This microcontroller is suitable for applications in industrial automation and consumer electronics.