PCB80C31BH2-12P
Banner
productimage
PCB80C31BH2-12P
Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PDIP40
Quality Control: Learn More
The NXP Semiconductors PCB80C31BH2-12P is an 8-bit microcontroller built around the 8051 CPU family. Operating at a maximum clock frequency of 12MHz, this CMOS component features 128 bytes of on-chip data RAM and utilizes a 16-bit address bus. It offers 32 programmable I/O lines, two timers, and one serial I/O port. The device supports low-power modes and includes a Boolean processor for enhanced bit manipulation. Designed with a 40-pin PDIP package (JESD-30 Code: R-PDIP-T40), it operates within a temperature range of 0°C to 70°C and supports supply voltages from 4.0V to 6.0V. This component is suitable for applications in industrial automation and consumer electronics.