BZX84J-B11,115
Banner
productimage
BZX84J-B11,115
DIODE ZENER 11V 550MW SOD323F
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Zener Diode 11 V 550 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11 V
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Supplier Device PackageSOD-323F
GradeAutomotive
Power - Max550 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 100 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 8 V