BZT52-C27X
Banner
productimage
BZT52-C27X
DIODE ZENER 27V 350MW SOD123
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Zener Diode 27 V 350 mW ±7% Surface Mount SOD-123
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±7%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max350 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr50 nA @ 18.9 V