BZT52-B3V9-QX
Banner
productimage
BZT52-B3V9-QX
BZT52-B3V9-Q/SOD123/SOD2
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Categories: Single Zener Diodes
Quality Control: Learn More
Zener Diode 3.9 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Additional Information
Technical Details:
Tolerance±2%
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9 V
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohms
Supplier Device PackageSOD-123
GradeAutomotive
Power - Max590 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr3 µA @ 1 V