PMEG2010AET,215
Banner
productimage
PMEG2010AET,215
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TO236AB
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Categories: Single Diodes
Quality Control: Learn More
Diode 20 V 1A Surface Mount TO-236AB
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting TypeSurface Mount
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
TechnologySchottky
Capacitance @ Vr, F70pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io)1A
Supplier Device PackageTO-236AB
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
GradeAutomotive
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If430 mV @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr200 µA @ 20 V