PBSS4420D-QX
Banner
productimage
PBSS4420D-QX
PBSS4420D-Q/SOT457/SC-74
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Categories: Single Bipolar Transistors
Quality Control: Learn More
Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 4 A 100MHz 360 mW Surface Mount 6-TSOP
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSC-74, SOT-457
Mounting TypeSurface Mount
Transistor TypeNPN
Operating Temperature150°C (TJ)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic420mV @ 600mA, 6A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 1A, 2V
Frequency - Transition100MHz
Supplier Device Package6-TSOP
Current - Collector (Ic) (Max)4 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20 V
Power - Max360 mW