APT15GP90BG
Banner
productimage
APT15GP90BG
IGBT PT 900V 43A TO247
Manufacturer: Microsemi Corporation
Categories: Single IGBTs
Quality Control: Learn More
IGBT PT 900 V 43 A 250 W Through Hole TO-247 [B]
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-
Input TypeStandard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 15A
Supplier Device PackageTO-247 [B]
IGBT TypePT
Td (on/off) @ 25°C9ns/33ns
Switching Energy200µJ (off)
Test Condition600V, 15A, 4.3Ohm, 15V
Gate Charge60 nC
Current - Collector (Ic) (Max)43 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)900 V
Current - Collector Pulsed (Icm)60 A
Power - Max250 W