JAN2N1016B
Banner
productimage
JAN2N1016B
TRANS NPN 100V 7.5A TO82
Manufacturer: Microsemi Corporation
Categories: Single Bipolar Transistors
Quality Control: Learn More
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 7.5 A 150 W TO-82
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Transistor TypeNPN
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic2.5V @ 1A, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce20 @ 2A, 4V
Frequency - Transition-
Supplier Device PackageTO-82
GradeMilitary
Current - Collector (Ic) (Max)7.5 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100 V
Power - Max150 W