JAN1N5907/TR
Banner
productimage
JAN1N5907/TR
TVS DIODE 5VWM 8.5VC DO13
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: TVS Diodes
Quality Control: Learn More
8.5V Clamp 120A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseDO-202AA, DO-13, Axial
Mounting TypeThrough Hole
TypeZener
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5V
Supplier Device PackageDO-13 (DO-202AA)
Unidirectional Channels1
Voltage - Breakdown (Min)6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp8.5V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)