APT10045LFLLG
Banner
productimage
APT10045LFLLG
MOSFET N-CH 1000V 23A TO264
Quality Control: Learn More
Microchip Technology's APT10045LFLLG is an N-Channel POWER MOS 7® Power MOSFET designed for high-voltage applications. This component features a drain-source voltage (Vdss) of 1000 V and a continuous drain current (Id) of 23 A at 25°C (Tc). The device exhibits a low on-resistance (Rds On) of 460 mOhm at 11.5 A and 10 V, with a gate charge (Qg) of 154 nC maximum at 10 V. Input capacitance (Ciss) is specified at 4350 pF maximum at 25 V. The APT10045LFLLG is housed in a TO-264-3, TO-264AA package with a through-hole mounting type, supplied in a tube. This MOSFET is suitable for power factor correction, high-voltage power supplies, and industrial motor control applications.
PackagingTube
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs460mOhm @ 11.5A, 10V
FET Feature-
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Supplier Device PackageTO-264 [L]
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs154 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds4350 pF @ 25 V