APT10035LFLLG
Banner
productimage
APT10035LFLLG
MOSFET N-CH 1000V 28A TO264
Quality Control: Learn More
The Microchip Technology APT10035LFLLG is an N-Channel POWER MOS 7® series MOSFET designed for high-voltage applications. This component offers a Drain-Source Voltage (Vdss) of 1000 V and a continuous Drain current (Id) of 28 A at 25°C (Tc). Key electrical parameters include a maximum on-resistance (Rds On) of 370 mOhm at 14 A and 10 V, and a gate charge (Qg) of 186 nC at 10 V. Input capacitance (Ciss) is a maximum of 5185 pF at 25 V. The device features a TO-264 package with through-hole mounting. This MOSFET is suitable for use in power supply, motor control, and industrial power conversion applications.
PackagingTube
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C28A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs370mOhm @ 14A, 10V
FET Feature-
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Supplier Device PackageTO-264 [L]
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs186 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds5185 pF @ 25 V