APT10035B2FLLG
Banner
productimage
APT10035B2FLLG
MOSFET N-CH 1000V 28A T-MAX
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: Single FETs, MOSFETs
Quality Control: Learn More
Microchip Technology APT10035B2FLLG is an N-Channel POWER MOS 7® series MOSFET. This through-hole component offers a Drain-Source Voltage (Vdss) of 1000 V and a continuous drain current (Id) of 28A at 25°C with a maximum power dissipation of 690W. The Rds On is specified at 370mOhm maximum at 14A and 10V. Features include a gate charge of 186 nC at 10V and input capacitance of 5185 pF at 25V. The device operates across a temperature range of -55°C to 150°C. The TO-247-3 Variant package is utilized, with the supplier device package designated as T-MAX™ [B2]. This component is suitable for applications in power supply units and industrial motor control.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseTO-247-3 Variant
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
FET TypeN-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C28A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs370mOhm @ 14A, 10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)690W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Supplier Device PackageT-MAX™ [B2]
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Vgs (Max)±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)1000 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs186 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds5185 pF @ 25 V