PIC18F23K20-E/MV
Banner
productimage
PIC18F23K20-E/MV
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UQFN
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-UQFN (4x4)
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Mounting TypeSurface Mount
Speed48MHz
Program Memory Size8KB (4K x 16)
RAM Size512 x 8
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 11x10b
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V