PIC16F630T-E/ST
Banner
productimage
PIC16F630T-E/ST
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14TSSOP
Quality Control: Learn More
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 14-TSSOP
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case14-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Speed20MHz
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size64 x 8
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
Core ProcessorPIC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2V ~ 5.5V