PIC16F15323T-I/ST
Banner
productimage
PIC16F15323T-I/ST
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case14-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Speed32MHz
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size256 x 8
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 11x10b; D/A 1x5b
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3V ~ 5.5V