PIC16F15225-I/ST
Banner
productimage
PIC16F15225-I/ST
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Quality Control: Learn More
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-TSSOP
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case14-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Speed32MHz
Program Memory Size14KB (8K x 14)
RAM Size1K x 8
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator TypeInternal
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 9/2x10b
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 5.5V