PIC16C74A-10/P
Banner
productimage
PIC16C74A-10/P
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Quality Control: Learn More
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 40-PDIP
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case40-DIP (0.600"", 15.24mm)
Mounting TypeThrough Hole
Speed10MHz
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size192 x 8
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 8x8b
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4V ~ 6V