PIC16C711-20/SO
Banner
productimage
PIC16C711-20/SO
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Quality Control: Learn More
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case18-SOIC (0.295"", 7.50mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Speed20MHz
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size68 x 8
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 4x8b
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4V ~ 6V