PIC16C620A-20I/P
Banner
productimage
PIC16C620A-20I/P
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Quality Control: Learn More
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case18-DIP (0.300"", 7.62mm)
Mounting TypeThrough Hole
Speed20MHz
Program Memory Size896B (512 x 14)
RAM Size96 x 8
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Core ProcessorPIC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5V ~ 5.5V