PIC18F24K20-I/P
Banner
productimage
PIC18F24K20-I/P
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 64MHz, CMOS, PDIP40
Quality Control: Learn More
Microchip Technology's PIC18F24K20-I-P is an 8-bit, 40-pin PDIP RISC microcontroller featuring 16KB of FLASH program memory and 768 Bytes of RAM. This CMOS device operates at a maximum clock frequency of 64MHz and supports a wide supply voltage range from 3.0V to 3.6V, with minimum operation at 1.8V for 20MHz. On-chip peripherals include 10-bit Analog-to-Digital Converters (ADC) with 10 channels, Digital-to-Analog Converters (DAC), multiple timers, Pulse Width Modulation (PWM) modules, comparators, Brown-Out Detect (BOD), Power-On Reset (POR), and Watchdog Timer (WDT). Connectivity options include I2C, LIN, SPI, and USART interfaces. This component is suitable for applications in automotive, industrial automation, and consumer electronics.
Additional Information
Technical Details:
Length52.2340
Speed64.00000000
Width15.2400
TechnologyCMOS
ConnectivityI2C, LIN, SPI, USART
PeripheralsBOD, COMPARATOR(2), POR, PWM(2), TIMER(4), WDT
A_D_Converters10-Ch 10-Bit
ADC_ChannelsYes
Additional_FeatureALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ