PIC18F24K20-E/P
Banner
productimage
PIC18F24K20-E/P
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 64MHz, CMOS, PDIP40
Quality Control: Learn More
The Microchip Technology PIC18F24K20-E-P is an 8-bit RISC microcontroller featuring 16KB of FLASH program memory and 768 Bytes of RAM. This CMOS device operates at a maximum clock frequency of 64MHz and includes 36 I/O lines. Connectivity options include I2C, LIN, SPI, and USART interfaces. The PIC18F24K20-E-P is equipped with a 10-bit ADC with 10 channels and a DAC, along with peripherals such as 4 timers, 2 PWM modules, 2 comparators, BOD, POR, and WDT. It supports a supply voltage range of 2.7V to 3.6V and can operate at 1.8V minimum supply for 20MHz operation. This AEC-Q100 and TS 16949 qualified component is housed in a 40-pin PDIP package. Applications include automotive, industrial, and consumer electronics.
Additional Information
Technical Details:
Length52.2340
Speed64.00000000
Width15.2400
TechnologyCMOS
ConnectivityI2C, LIN, SPI, USART
PeripheralsBOD, COMPARATOR(2), POR, PWM(2), TIMER(4), WDT
A_D_Converters10-Ch 10-Bit
ADC_ChannelsYes
Additional_FeatureALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ