PIC18F13K50-E/SO
Banner
productimage
PIC18F13K50-E/SO
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC CPU, 48MHz, CMOS, PDSO20
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
The Microchip Technology PIC18F13K50-E-SO is an 8-bit RISC microcontroller featuring a PIC CPU with a maximum clock frequency of 48MHz. This CMOS device is housed in a 20-pin PDSO package and offers 8KB of FLASH program memory and 256 bytes of Data EEPROM. It includes 512 bytes of Data RAM and supports a range of connectivity options including I2C, LIN, SPI, USART, and USB. The microcontroller is equipped with four timers, two comparators, and four PWM channels, alongside peripherals such as BOD, POR, and WDT. It also features 9 channels of 10-bit ADCs and DAC functionality. The PIC18F13K50 series is suitable for applications in industrial, automotive, and consumer electronics, operating within a voltage range of 2.7V to 5.5V and an extended temperature range of -40°C to +125°C. Boundary scan is supported.
Additional Information
Technical Details:
Width7.5000
TechnologyCMOS
ConnectivityI2C, LIN, SPI, USART, USB
PeripheralsBOD, COMPARATOR(2), POR, PWM, TIMER(4), WDT
Speed48.00000000
Length12.8000
A_D_Converters9-Ch 10-Bit
ADC_ChannelsYes
Additional_FeatureOPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 20 MHZ