PIC16C72A-20/JW
Banner
productimage
PIC16C72A-20/JW
RISC Microcontroller, 8-Bit, UVPROM, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, CDIP28
Quality Control: Learn More
Microchip Technology PIC16C72 Series 8-bit RISC microcontroller, part number PIC16C72A-20-JW, utilizes a PIC16 CPU architecture with a maximum clock frequency of 20MHz. This CMOS device features 2048 words of UVPROM program memory and 128 bytes of data RAM. On-chip peripherals include multiple timers, a watchdog timer (WDT), power-on reset (POR), brown-out detection (BOD), and Pulse Width Modulation (PWM) capabilities. It offers 22 I/O lines and incorporates a 5-channel 8-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) along with Digital-to-Analog Converter (DAC) functionality. Connectivity options include I2C and SPI interfaces. This component is housed in a 28-pin CDIP package with through-hole mounting, rated for an operating temperature range of 0°C to 70°C and a supply voltage of 5.0V to 5.5V. It finds application in industrial and automotive sectors requiring robust control and data acquisition.