PIC16C711-10/JW
Banner
productimage
PIC16C711-10/JW
RISC Microcontroller, 8-Bit, UVPROM, PIC CPU, 10MHz, CMOS, CDIP18
Quality Control: Learn More
The Microchip Technology PIC16C711-10-JW is an 8-bit RISC microcontroller featuring the PIC CPU architecture. This device operates at a maximum clock frequency of 10MHz and is constructed using CMOS technology. It includes 1024 words of UVPROM program memory and 68 bytes of data RAM. On-chip peripherals include Brown-Out Detect (BOD), Power-On Reset (POR), timers, and a Watchdog Timer (WDT). The PIC16C711-10-JW also incorporates four channels of 8-bit Analog-to-Digital Converters (ADCs). With 13 programmable I/O lines, this microcontroller is suitable for applications in industrial control, consumer electronics, and automotive systems. It is housed in an 18-terminal CDIP package with a through-hole mounting style. The operating temperature range is 0°C to 70°C, with a supply voltage range of 4.5V to 5.5V.