PIC16C620A-20C/P
Banner
productimage
PIC16C620A-20C/P
RISC Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 20MHz, CMOS, PDIP18
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: Microcontrollers
Quality Control: Learn More
Microchip Technology's PIC16C620A-20C-P is an 8-bit RISC microcontroller from the PIC16C620 series. This CMOS device operates at a maximum clock frequency of 20MHz, featuring 512 bytes of OTPROM program memory with an 8-bit program memory width. The microcontroller offers 13 I/O lines and is housed in an 18-pin PDIP package. Its operating temperature range is 0°C to 70°C, with a supply voltage range of 4.5V to 5.5V. This component is suitable for applications in industrial control and consumer electronics.