MIC37150-2.5WR-TR
Banner
productimage
MIC37150-2.5WR-TR
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SPAK-3
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 3-SPAK
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / CaseSPAK-3 (3 Leads + Tab)
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output1.5A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Output ConfigurationPositive
Voltage - Input (Max)6V
Number of Regulators1
Supplier Device Package3-SPAK
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Control Features-
PSRR-
Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1.5A