APT100GLQ65JU2
Banner
productimage
APT100GLQ65JU2
IGBT MOD 650V 165A 430W ISOTOP
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: IGBT Modules
Quality Control: Learn More
Microchip Technology's APT100GLQ65JU2 is a Trench Field Stop IGBT Module featuring a 650V collector-emitter breakdown voltage and a maximum collector current of 165A. This module, configured as a Boost Chopper, offers a maximum power dissipation of 430W. The ISOTOP® package, a SOT-227-4 miniBLOC, facilitates chassis mounting and provides robust thermal performance. Key electrical parameters include a Vce(on) of 2.3V at 15V Vge and 100A Ic, and an input capacitance (Cies) of 6.1 nF at 25V. The operating temperature range is -55°C to 175°C. This component is suitable for applications in industrial motor drives and power supplies.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Mounting TypeChassis Mount
InputStandard
ConfigurationBoost Chopper
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 100A
NTC ThermistorNo
Supplier Device PackageISOTOP®
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector (Ic) (Max)165 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650 V
Power - Max430 W
Current - Collector Cutoff (Max)50 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce6.1 nF @ 25 V