AT25128AN-10SN-2.7
Banner
productimage
AT25128AN-10SN-2.7
EEPROM, 16KX8, Serial, CMOS, PDSO8
Manufacturer: Microchip Technology
Categories: EEPROMs
Quality Control: Learn More
Microchip Technology AT25128AN-10SN-2-7 is a 16K x 8 (131072 bits) serial EEPROM utilizing CMOS technology. This device operates over a supply voltage range of 2.7V to 5.5V and supports SPI serial bus communication with a maximum clock frequency of 5 MHz. The memory organization is 16K words by 8 bits, providing a total capacity of 16,384 words. It features a synchronous operating mode and a write cycle time of 5 ms. Housed in an 8-lead PDSO package with a 1.27 mm terminal pitch, this surface-mount component is suitable for applications in industrial control, automotive systems, and consumer electronics. The operating temperature range is -40°C to +125°C.