MSWSH-040-30
Banner
productimage
MSWSH-040-30
SWITCH,RF,2012 PKG
Manufacturer: MACOM Technology Solutions
Categories: RF Diodes
Quality Control: Learn More
MACOM Technology Solutions MSWSH-040-30 is a single PIN diode designed for RF switching applications. This component features a maximum reverse voltage of 500V and a continuous forward current rating of 500 mA. With a power dissipation capability of 40W, it is suitable for high-power RF systems. The device exhibits a low on-resistance of 360mOhm at 100mA and 500MHz, and a capacitance of 0.42pF at 50V and 1MHz. Operating up to a junction temperature of 175°C, the MSWSH-040-30 is housed in an 0805 (2012 Metric) package and supplied on tape and reel. This PIN diode is commonly utilized in radar, communications, and electronic warfare systems.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case0805 (2012 Metric)
Diode TypePIN - Single
Operating Temperature175°C (TJ)
Capacitance @ Vr, F0.42pF @ 50V, 1MHz
Resistance @ If, F360mOhm @ 100mA, 500MHz
Voltage - Peak Reverse (Max)500V
Supplier Device Package2012
Current - Max500 mA
Power Dissipation (Max)40 W