

Manufacturer: Littelfuse Inc.
Categories: IGBT Modules
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Input | Standard |
| Configuration | Half Bridge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.45V @ 15V, 600A (Typ) |
| NTC Thermistor | Yes |
| Supplier Device Package | Module |
| IGBT Type | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 700 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Power - Max | 1500 W |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 39 nF @ 25 V |